Ustawa deweloperska Dnia 29 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. z 2011 r. Nr 232, poz.1377). Miała ona za zadanie uregulowanie stosunków między deweloperem a nabywcą.
Dnia 29 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. z 2011 r. Nr 232, poz.1377). Miała ona za zadanie uregulowanie stosunków między deweloperem a nabywcą.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdza w swoim raporcie, że dzięki wyżej wymienionej ustawie, zwiększyło się bezpieczeństwo kupujących mieszkania na rynku pierwotnym. Zgodnie z Ustawą, każdy deweloper, który rozpoczyna sprzedaż zobowiązany jest do sporządzenia prospektu informacyjnego dotyczącego inwestycji, a także udostępnienia go nieodpłatnie wraz z załącznikami osobie zainteresowanej kupnem. Prospekt wraz z załącznikami stanowi nieodłączną część umowy deweloperskiej.
Ustawa określa również w sposób szczegółowy minimalną treść umowy deweloperskiej. Oprócz określenia stron, miejsca i daty podpisania umowy, ceny nabycia prawa i szczegółowych informacji o nieruchomości, umowa powinna zawierać warunki odstąpienia od umowy (regulowane Ustawą) oraz zobowiązanie dewelopera do wybudowania budynku, ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego albo własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym. Według UOKiK należy doprecyzować i zmodyfikować przepisy w taki sposób, aby jeszcze lepiej chronić klienta i zabezpieczyć interesy przedsiębiorców. Urząd zwrócił uwagę na to, że klient powinien mieć prawo odmowy odbioru nieruchomości, gdy ta będzie miała istotne wady.
Ustawa miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa kupujących i tak też się stało. Potrzebne jest jednak kilka zmian i poprawek, które jeszcze lepiej zabezpieczą interesy obu stron.
Kontakt
Informacja