Ustawa o kredycie hipotecznym Ministerstwo Finansów opracowuje obecnie projekt Ustawy o kredycie hipotecznym. Ustawa będzie wprowadzała kilka istotnych zmian dotyczących przyznawania kredytów hipotecznych potencjalnym kredytobiorcom. Czego będą dotyczyły te zmiany?
Najważniejszą zmianą dotyczącą udzielania kredytów hipotecznych jest fakt , że banki nie będą udzielały kredytów walutowych. Ten zakaz może nie spodobać się części kredytobiorców. Biorąc jednak pod uwagę obecną sytuację frankowiczów, pomysł ten nie wydaje się nielogiczny.
Ustawa o kredycie hipotecznym wprowadzi również zakaz sprzedaży wiązanej, co oznacza że bank nie będzie mógł „zmusić” klienta do zakupu innych produktów, podczas ubiegania się o kredyt na mieszkanie.
W myśl ustawy kredytodawca, czyli bank ma obowiązek wysłać klientowi ofertę i zagwarantować, że dojdzie ona do niego w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku od potencjalnego kredytobiorcy. Banki nie są zachwycone tym rozwiązaniem, ponieważ przesłanie oferty równa się jej złożeniu. Jeden z zapisów ustawy zobowiązuje klienta do przyjęcia lub odrzucenia oferty, ale dopiero po 14 dniach od jej otrzymania.
Uwagi do projektu ustawy o kredycie hipotecznym można zgłaszać do 20 czerwca.
Kontakt
Informacja