Właściwości materiałów ociepleniowychDo określania izolacyjności termicznej materiałów budowlanych używa się najczęściej współczynnika przewodzenia ciepła (lambda λ). Współczynnik podawany jest w jednostce W/(mK), przy czym im niższy współczynnik tym dany materiał jest lepszym izolatorem. Wełna mineralna posiada bardzo niski współczynnik λ = 0,042 – 0,036 W/(mK). Oprócz współczynnika przewodzenia ciepła przy wyborze materiału do ocieplenia bierze się pod uwagę takie cechy jak odmiana wełny, technologia produkcji, gęstość i struktura materiału, a także grubość płyty.
Właściwości wełny mineralnejWełna mineralna jest cięższa od styropianu – metr kwadratowy wełny mineralnej o grubości około 10 cm (w zależności od odmiany) może ważyć ponad 20 kg. Za użyciem wełny mineralnej przemawia fakt, że jest wysoko paroprzepuszczalna i pokrycie nią ścian, które mają dużą wilgotność technologiczną, przyśpiesza ich wysychanie. Wełna mineralna jest materiałem niepalnym, dlatego tak chętnie jest wykorzystywana do ocieplania domów, np.: drewnianych.
Do ocieplenia naszych domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej używamy zarówno wełny mineralnej – do ocieplenia połaci dachowej i izolacji ostatniej kondygnacji, jak i styropianu. O tym drugim rodzaju ocieplenia dowiecie się więcej
tutaj.