Jak wybrać odpowiedni grzejnik? O konieczności wymiany grzejnika zwykle przypominamy sobie jesienią, kiedy mamy problem z uzyskaniem odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.
Jednak aby uniknąć komplikacji związanych z rozpoczęciem sezonu grzewczego, najlepiej pomyśleć o wymianie grzejnika już latem, gdy nie ma konieczności korzystania z centralnego ogrzewania.
Często nasza wiedza odnośnie funkcjonowania grzejników jest niewystarczająca, by podjąć samodzielną decyzję, przez co jesteśmy zmuszeni do korzystania z rekomendacji różnych fachowców czy doradców handlowych.
Jednak by nie polegać jedynie na ich opiniach, warto zapoznać się z podstawowymi terminami dotyczącymi tych urządzeń.
Aby dowiedzieć się, czy dane urządzenie sprosta naszym oczekiwaniom, należy obliczyć jego moc cieplną. Moc cieplną oblicza się ustalając jednostkowe zapotrzebowanie budynku na ciepło i mnożąc je przez powierzchnię pomieszczeń.
W uproszczeniu można przyjąć, iż w domach o standardowej wysokości pomieszczeń, moc cieplna urządzenia powinna wynosić: ok. 90-200 W/m2 w starszym, gorzej izolowanym budownictwie, ok. 70-85 W/m2 w większości pomieszczeń dobrze izolowanych domów, ok. 50-70 W/m2 w najnowszych domach z energooszczędnymi oknami.
Producenci w katalogach podają zwykle moc grzejników dla parametrów pracy instalacji: 75/65/20 oC, gdzie pierwsza wartość to temperatura zasilania grzejnika, druga- temperatura wypływu wody z grzejnika, natomiast trzecia to temperatura w pomieszczeniu. Z tych danych oblicza się średnią arytmetyczną różnicy temperatur pomiędzy grzejnikiem a otoczeniem, która wynosi tu 50oC. W katalogach
wielkość ta oznaczana jest symbolem ΔT.
Podstawowe rodzaje grzejników, jakie występują w sprzedaży
Kontakt
Informacja