23
09
2019
23 09.2019
Aktualności

Jak wybrać odpowiedni grzejnik? O konieczności wymiany grzejnika zwykle przypominamy sobie jesienią, kiedy mamy problem z uzyskaniem odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Jednak aby uniknąć komplikacji związanych z rozpoczęciem sezonu grzewczego, najlepiej pomyśleć o wymianie grzejnika już latem, gdy nie ma konieczności korzystania z centralnego ogrzewania.

Często nasza wiedza odnośnie funkcjonowania grzejników jest niewystarczająca, by podjąć samodzielną decyzję, przez co jesteśmy zmuszeni do korzystania z rekomendacji różnych fachowców czy doradców handlowych.

Jednak by nie polegać jedynie na ich opiniach, warto zapoznać się z podstawowymi terminami dotyczącymi tych urządzeń.


Aby dowiedzieć się, czy dane urządzenie sprosta naszym oczekiwaniom, należy obliczyć jego moc cieplną. Moc cieplną oblicza się ustalając jednostkowe zapotrzebowanie budynku na ciepło i mnożąc je  przez powierzchnię pomieszczeń.

W uproszczeniu można przyjąć, iż w domach o standardowej wysokości pomieszczeń, moc cieplna urządzenia powinna wynosić: ok. 90-200 W/m2  w starszym, gorzej izolowanym budownictwie, ok. 70-85 W/m2  w większości pomieszczeń dobrze izolowanych domów, ok. 50-70 W/m2 w najnowszych domach z energooszczędnymi oknami. 

Producenci w katalogach podają zwykle moc grzejników dla parametrów pracy instalacji:  75/65/20 oC, gdzie pierwsza wartość to temperatura zasilania grzejnika, druga-  temperatura wypływu wody z grzejnika, natomiast trzecia to temperatura w pomieszczeniu. Z tych danych oblicza się średnią arytmetyczną różnicy temperatur pomiędzy grzejnikiem a otoczeniem, która wynosi tu 50oC. W katalogach

wielkość ta oznaczana jest symbolem  ΔT.


Podstawowe rodzaje grzejników, jakie występują w sprzedaży


  • Żeberkowe (członowe), żeliwne lub aluminiowe.
    Żeliwne są trwałe i odporne na korozję, lecz są ciężkie i powinny być wieszane na solidnej ścianie. Poleca się je do instalacji typu otwartego. Mogą być montowane w instalacjach wykonanych z dowolnego materiału. 

    Grzejniki aluminiowe są lekkie i szybko reagują na zmiany temperatury w instalacji. Łatwe w montażu i transporcie. Mogą być montowane w instalacjach ze stali i tworzyw sztucznych.
  • Stalowe
    Są efektowne wizualnie, mają żeberka na trwałe połączone fabrycznie. Można z nich tworzyć ścianki działowe. Mogą być stosowane w instalacjach  z dowolnego materiału, są jednak podatne na korozję, są drogie i mają mniejszą moc niż grzejniki członowe.
  • Płytowe - stalowe
    Powszechnie używane w domach jednorodzinnych. Złożone są
    z wyprofilowanych płyt, w których krąży woda. Polecane są do instalacji sterowanych automatycznie. Szybko reagują na zmiany temperatury. Mogą pracować w instalacjach wykonanych z dowolnego materiału. Są podatne na rdzewienie, więc nie powinny być montowane w układach otwartych ani w łazienkach.

  • Panelowe - stalowe
    Mają podobny wygląd i właściwości jak grzejniki płytowe.

  • Rurkowe
    Bardzo estetyczne, często ozdobne, wykonane ze stali lub miedzi. Mogą mieć różne dodatki jak np. wieszaki czy półki. Montuje się je najczęściej w układach zamkniętych.

  • Konwektorowe
    Są bardzo wydajne, szybko ogrzewają wnętrze i nawet trzykrotnie szybciej reagują na zmiany temperatury w porównaniu do tradycyjnych grzejników.
    Składają się z wymienników ciepła i obudowy.  Polecane są do małych pomieszczeń. 

  • Dekoracyjne
    Jest to grupa, w której mogą się zawierać grzejniki opisane powyżej, jak też inne, np. grzejniki kamienne, szklane czy rurowe.


Jak wybrać odpowiedni grzejnik?

Powrót

Kontakt

P.T.U. ELEKTRA Sp. z o.o.
20-704 Lublin, ul. Wojciechowska 7K
tel. 661-245-425
tel. 601-358-882
fax: +48 81 533-00-26
e-mail: info@deweloperlublin.pl

Informacja

Deweloper Elektra buduje i sprzedaje nowe domy w Lublinie. Inwestycje zlokalizowane są w Sławinku i Ponikwodzie - prestiżowych dzielnicach zachodniej i północnej części miasta Lublin. Deweloper specjalizuje się w budowie domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej oraz szeregowej. Oddawane do użytku nowe domy cechuje nowoczesna architektura oraz solidne wykonanie, które gwarantują komfort mieszkania przyszłym właścicielom. Nowe segmenty, domy na sprzedaż w Lublinie czekają właśnie na Ciebie.

Obserwuj nas

Facebook
Copyright © 2019 Elektra Development.
Realizacja: Sulimo