Rodzaje i specyfika okien dachowych W niewielkich domach jednorodzinnych każdy metr kwadratowy przestrzeni staramy się zagospodarować jak najrozsądniej. Dlatego poddasza zazwyczaj adaptuje się na pomieszczenia mieszkalne, np. sypialnie. W takim wypadku warto poświęcić chwilę na wybór odpowiednich okien dachowych.
Okna uchylne
Charakteryzują się tym, że oś obrotu jest umieszczona w górnej krawędzi okna. Aby ułatwić korzystanie z nich, montuje się dodatkowo siłowniki lub sprężyny, które chronią przed samoczynnym zamykaniem się okien. Warto wiedzieć, że może się tu pojawiać trudność podczas mycia okien.
Okna obrotowe
Łatwe i wygodne zarówno w użytkowaniu, jak i czyszczeniu – i m.in. dlatego cieszą się największą popularnością. Oś otwierania znajduje się w połowie wysokości okna, zatem górna część jest uchylana do wnętrza pomieszczenia.
Okna uchylno-obrotowe
Wyposażone w 2 osie: przy górnej krawędzi (możliwość uchylania o ok. 45˚) oraz w ¾ wysokości, dzięki czemu można obrócić je również o 180˚, np. do mycia. Tego typu okna należą jednak do najdroższych modeli.
Wysokoosiowe
Oś obrotu znajduje się w tym przypadku na ¾ wysokości ościeżnicy, zatem górna część po otwarciu znajduje się w połaci dachowej. Jeżeli chcemy zamontować siłowniki wspierające otwieranie, trzeba również liczyć się z wyższą ceną.
Kontakt
Informacja