Ogrzewanie w nowym domu: piec na pellet Budowa domu wiąże się między innymi z wyborem formy ogrzewania. Węgiel –szczególnie w kontekście ostatnich alarmów smogowych – nie cieszy się już zbyt dobrą opinią. Alternatywą jest ogrzewanie gazowe lub olej opałowy. Jeżeli jednak zależy nam na ekologicznym rozwiązaniu, warto zainwestować w kocioł na pellet.
Ogrzewanie przyjazne środowisku
Pellet powstaje najczęściej w wyniku sprasowania trocin pozostałych po obróbce drewna w tartaku. Może być również wyprodukowany ze skorup kokosów, z siana lub słomy, z łusek słonecznika czy pestek owoców, jednak najbardziej ekologiczny jest pellet drzewny. Popiół, który powstaje ze spalania pelletu wynosi mniej niż 2%, natomiast jego wartość opałowa może wynosić ok. 16-18 MJ/kg. Emisja CO2 i benzopirenu jest przy tym nieporównywalnie niższa niż np. w przypadku węgla.
Jak działa kocioł na pellet?
Ogrzewanie domu na pellet jest również proste w obsłudze. W nowoczesnych kotłach wystarczy ustawić odpowiednie parametry, a niemalże wszystko odbywa się automatycznie. Piec jest wyposażony w podajnik i zasobnik, z którego pobierany jest pellet i dostarczany do palnika. Zaprogramowany wcześniej piec sam się rozpala i gaśnie, gdy temperatura w domu osiągnie określony poziom. Wybierając kocioł, warto zwrócić uwagę na to, aby był on dwufunkcyjny, obsługujący zarówno instalację grzewczą , jak i hydrauliczną.
Kontakt
Informacja